Táji és kultúrális értékek a Körösök Völgyében

A Körösök völgye jelentős része már az őskorban lakott volt, viszont a természeti csapások és a történelem viharai nem kímélték ezt a vidéket. Azonban mindezek a próbák hozzájárultak ahhoz, hogy erős, nemzetiségi és kulturális szempontból is színes települések épüljenek a romok fölé. Kevés olyan tájegység akad Magyarországon, ahol hat különböző náció tud békében együtt élni, és a lehetőségeket megragadva képes építeni a közös jövőt. A Viharsarok e különös szegletében magyarok, szlovákok, svábok, cigányok, románok és szerbek ápolják és örökítik tovább a rohanó hétköznapokban is népük kulturális értékeit, hiedelemvilágát és népszokásait. Az utóbbi években a hagyományápolás még nagyobb erőre kapott, így a népi mesterségek, a népzene és a néptánc szinte valamennyi rendezvényen előtérbe került, ezzel is felelevenítve egy olyan letűnt kort, amelynek értékeit érdemes a jelenben is elültetni. De a modern kori művészetek képviselői nélkül sem mutatna ez a térség ilyen színes képet.

Egyesületünk egyik legfontosabb törekvése, hogy a Körösök vidékén a kulturális, természeti értékeket feltárja, megőrizze és megismertesse a nagyközönséggel. Célja továbbá a helyi értékeken alapuló fejlesztés, fejlődés elősegítése; a helyi hagyományok megismerése lehetővé teszi, hogy olyan új, előremutató kezdeményezések jöjjenek létre a térségben, melyek a Körösök vidékének sajátosságaira építenek, szervesen kapcsolódnak a múltban itt élt emberek mindennapi életgyakorlatához, miközben kiaknázzák a modern kor nyújtotta lehetőségeket is, ezzel járulva hozzá a fenntartható helyi gazdaság emelkedéséhez.

Jelen térképen a helyi kulturális és természeti értékek közötti barangolást teszi lehetővé, míg az alábbi oldalon a Körösök Völgye Értékeiről olvashat egy kisebb összefoglalót.